Stadswal met bastions
Architect Olof Schonewille liet zich inspireren door de Oud-Hollandse stijl en de vestingwerken van de Hollandse Waterlinie, waartoe Gorinchem behoort. In 1673 werden de stadswallen en bastions opgenomen in dit verdedigingsstelsel van indundatiegebieden, forten, sluizen en vestingen. De rij tussenwoningen, geflankeerd door twee hoekwoningen, is zonder veel verbeelding herkenbaar als stadswal met twee bastions. De woningen hebben bovendien eenzelfde robuustheid en soberheid als de verdedigingswerken. ‘Dat zie je terug aan de muren, die belangrijker zijn dan het dak. De eindgevels bijvoorbeeld schieten voor het dak langs.’
Bewoners van de De Linie in Hoogdalem wonen in een hedendaags vestingwerk
Vestingstad Gorinchem groeit, getuige de bouw van de nieuwbouwwijk Hoogdalem. Hier staan sinds kort woningen die zonder veel verbeelding doorgaan voor de roemruchte verdedigingswerken die de stad rijk is.
Op een paar kilometer van het centrum van de vestingstad Gorinchem wordt de nieuwe woonwijk Hoogdalem gebouwd, compleet met een eigen winkelcentrum met overdekte winkelstraat. De eerste bewoners hebben er onlangs hun intrek genomen in een van de nieuwe huur- en koopwoningen aan De Linie. Aan deze straat staan 45 tussen- en hoekwoningen voor starters en doorstromers. Deze conceptwoningen, die variëren van 100 tot 150 m2, zijn ontwikkeld en gebouwd door Heijmans. Inbo Heerenveen ontwierp de woningen.
Ton sur ton gevels
Schonewille ontwierp voor de tussenwoningen ensembles van drie tot vijf woningen in Oud-Hollandse stijl. Ze kenmerken zich door ton sur ton gevelsteen en de verscheidenheid in kozijnen met roedes en nok- en goothoogten. ‘De woningen zijn hierdoor heel gevarieerd, maar ze zijn weer niet zo uniek als de grachtenpanden.’ Extra aandacht besteedde de architect aan de hoekwoning, die hij voorzag van een erker en dwarskap en gemetselde tuinmuur die uitmondt in garage met kap.
Xella leverde Ytong separatiepanelen voor de binnenwanden van de ‘De Linie-woningen’. Hoewel Heijmans dit product selecteerde, kan Schonewille de keuze goed begrijpen. ‘Separatiepanelen zijn heel geschikt voor seriematige bouw. Ze voldoen geluidstechnisch, zijn makkelijk te plaatsen, en leidingsleuven zijn er eenvoudig in te frezen. Bovendien zijn de wanddiktes afgestemd op de binnendeurkozijnen. Het is kortom een snel, efficiënt en betaalbaar bouwsysteem.’
Laatste berichten
-
Slimmer, groener en efficiënter bouwen in 2025
De bouwsector kijkt in 2025 uit naar een jaar vol innovaties en uitdagingen. Al jaren kampt de secto
Lees meer -
The MusicSpace: 18 innovatieve studio's gebouwd met Ytong
In september opende The MusicSpace in Utrecht zijn derde en grootste locatie tot nu toe, met maar li
Lees meer -
Bouwbedrijf M.J. de Nijs en Xella vinden elkaar op veiligheid
Xella is, vanwege haar strikte veiligheidsbeleid, door Bouwbedrijf M.J. de Nijs en Zonen gevraagd vo
Lees meer